| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
kontakt: lodztak@gmail.com

Wykorzystywanie zdjęć dostępnych na blogu możliwe jest tylko za pisemną zgodą autora (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)

Blogi

Strony o Łodzi
lodz.jp.pl

Strony o Łodzi

Galeria zdjęć - Łódź

Podwórka

poniedziałek, 09 listopada 2015

Narutowicza 32 – podwórko

Łódzkie kamienice są piękne, a ich podwórka niekiedy skrywają również architektoniczne skarby. Nie inaczej jest z dawną kamienicą braci Auerbach, o której więcej napiszę przy okazji innego wpisu (jeszcze w listopadzie). Po pokonaniu bramy dostajemy się do tzw. „wąskiego gardła”, ponieważ z trzech stron otaczają nas wysokie ściany kamienicy. Prawdziwe perełki kryją się jednak dopiero na samym końcu podwórza. Po prawej stronie mamy najpierw kilka garaży, które niegdyś służyły jako warsztaty, a na samym końcu równie piękny jak sama kamienica, budynek dawnej fabryki wyrobów wełnianych braci Teitelbaum. W tym samym obiekcie mieściła się kiedyś również drukarnia i redakcja gazety żydowskiej.

Lokalizacja: ul. Narutowicza 32 - MAPKA

 

Źródło tekstu: "Spacerownik Łódzki 2

środa, 05 sierpnia 2015

Pasaż Róży

Pasaż Róży stał się kolejnym magicznym miejscem na mapie Łodzi. Wspaniała mozaika wyłożona z pociętych luster o nieregularnych kształtach, znajduje się w podwórzu kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 3. Zdjęcia i historię samej kamienicy przedstawię na blogu kiedy indziej. Dzisiaj natomiast zapraszam Państwa do obejrzenia zdjęć z tego urokliwego miejsca. Autorką lustrzanej mozaiki jest Pani Joanna Rajkowska, dla której cały projekt ma dwojakie znaczenie.

„Pasaż Róży”, jako tytuł projektu dla miasta Łodzi i jako fraza, ma dla mnie dwojakie znaczenie. Z jednej strony jest to nawiązanie do lokalizacji projektu – wąskiego podwórka na tyłach kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Podwórko to ma stać się pasażem, przejściem do ul. Zachodniej, dokąd życie z Piotrkowskiej ucieka w stronę zespołu Manufaktury. Jest to idea zbudowania specjalnego miejsca – traktu, i tym samym przekierowania ludzkiej obecności i uwagi. Z drugiej strony Pasaż Róży obrazuje drogę, jaką przeszła moja córeczka Róża, od niewidzenia, do – widzenia.” – Joanna Rajkowska

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego miejsca, ponieważ na żywo prezentuje się ono jeszcze lepiej, aniżeli na zdjęciach :-)

 Więcej na temat tego projektu mogą Państwo przeczytać TUTAJ

Lokalizacja: ul. Piotrkowska 3 - MAPKA

 

 

 

 

 

 

 

Źródło tekstu: Dziennik Łódzki oraz http://www.rajkowska.com

piątek, 03 października 2014

Piotrkowska 42 - podwórko

Od dnia dzisiejszego na blogu zagości nowa kategoria, pt. "Podwórka". Podwórek Ci u nas w Łodzi pod dostatkiem, zwłaszcza w centrum miasta, no i przede wszystkim co poniektóre potrafią naprawdę zachwycić. Na rozgrzewkę chciałbym zaprezentować jedno z moich ulubionych podwórek, które znajduje się pod adresem Piotrkowska 42. Fantastyczne kolory jakie zdobią elewacje kamienic, pięknie zawieszona roślinność nad częścią podwórka oraz zadbana kostka brukowa, nadają mu jakiegoś takiego niezwykłego klimatu. Gorąco polecam.

Lokalizacja: ul.Piotrkowska 42 - MAPKA