| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
kontakt: lodztak@gmail.com

Wykorzystywanie zdjęć dostępnych na blogu możliwe jest tylko za pisemną zgodą autora (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)

Blogi

Strony o Łodzi
lodz.jp.pl

Strony o Łodzi

Galeria zdjęć - Łódź

Ulice Łodzi

środa, 08 czerwca 2016

Ulica Cmentarna

Ulica Cmentarna ma niezwykły klimat (jak widać na zdjęciu), na który składają się kocie łby, szyny tramwajowe i szpaler ze starych drzew. Kierowcy co prawda klną tam na stan nawierzchni (sam również bym mógł, ponieważ kiedyś się tam wyłożyłem na rowerze), ale to wszystko schodzi na dalszy plan, w momencie kiedy słońce o pranku zaczyna przedzierać się przez drzewa i wydobywać z tej krótkiej uliczki niezapomniany nastrój.

Ponoć na początku XX wieku uliczka nazywała się Cmentarna lub Nowo Cmentarna. W trakcie I o II Wojny Światowej przyjęła natomiast nazwę Friedhofstrasse.

Polecam zajrzenie na ulicę Cmentarną, ponieważ niebawem trochę się zmieni, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Jerzego. Wszystko to za sprawą Trasy Karskiego, której budowa (pierwszego odcinka) ma ruszyć w przyszłym roku.

Lokalizacja: MAPKA

 


Źródło tekstu: http://mak.wimbp.lodz.pl/ oraz własne

sobota, 16 kwietnia 2016

Ulica Skierniewicka

Ta mała uliczka bez wylotu ma swój urok, ponieważ sprawia wrażenie jakby zatrzymał się na niej czas. W czasie I Wojny Światowej uliczka nosiła nazwę Skierniewicer Strasse. Po wojnie wrócono do polskiej nazwy, by ponownie ja zmienić w 1940 roku, tym razem na Stuttgarter Strasse. Nowa nazwa nie obowiązywała jednak długo, gdyż w tym samym roku zmieniono ją na Ortelsburger Strasse. Nazwa obowiązywała do zakończenia II Wojny Światowej. Po 1945 roku powrócono do dzisiejszej nazwy. Ulica Skierniewicka jest aktualnie uliczką bez wylotu, aczkolwiek kiedyś było inaczej, ponieważ można było nią dotrzeć aż do ulicy Tatrzańskiej. Dzisiaj dociera tam jedynie jej nazwa, natomiast samą ulicę podzieliła wielka i ruchliwa arteria Śmigłego-Rydza.

Lokalizacja: MAPKA

 

Źródło tekstu: http://mak.wimbp.lodz.pl

środa, 13 stycznia 2016

Ulica Nowe Sady

Bardzo lubię tę uliczkę, zwłaszcza fragment od ulicy Obywatelskiej do zajezdni autobusowej (zdjęcie poniżej). Klimatu tej uliczce nadaje przede wszystkim szpaler z drzew oraz…asfalt, który po jednej stronie ulicy jest ciemniejszy, a po drugiej jaśniejszy. Najpiękniej ulica wygląda wiosną oraz jesienią. Nazwę Nowe Sady, nadano tej urokliwej uliczce w 1930 roku. Dokładnie 10 lat później Niemcy zmienili jej nazwę na Spechstrasse, a chwilę później na Stadtrandstrasse. Nowa nazwa obowiązywała do zakończenia II Wojny Światowej. Później powrócono do nazwy Nowe Sady, która obowiązuje do dnia dzisiejszego.   

Lokalizacja: MAPKA

 


Źródło tekstu: http://mak.wimbp.lodz.pl/

 
1 , 2 , 3 , 4